Sport on TV: Saturday February 12, 2022

0

Scroll down for the Olympics TV schedule

(all Eastern times)
Schedule subject to change and/or interruptions
Saturday February 12
BASKETBALL (WOMEN)
7:30 p.m.

FS2 — Athletes Unlimited: Team Harrison vs. Team Cloud, Las Vegas

COLLEGE BASKETBALL (MEN)
12 p.m.

ESPN—Texas A&M at Auburn

ESPN2—Texas at Baylor

FS1—Creighton to Georgetown

SECN – Arkansas to Alabama

CBS – Oklahoma Kansas

FOX – Seton Room at Villanova

CBSSN – Navy to Army

ESPN – Florida St. in North Carolina

ESPN2 — West Virginia at Oklahoma St.

ESPNU – Davidson in Rhode Island

FS1—Rutgers in Wisconsin

SECN – South Carolina to Georgia

ACCN – NC State in Pittsburgh

ABC—Memphis to Houston

CBSSN — The Citadel at VMI

FOX – Indiana at Michigan St.

ESPN – Florida at Kentucky

ESPN2 – Georgia Tech at Virginia

ESPNU – Kansas St. to Iowa St.

PAC-12N – California to Oregon

FS1 — Marquette at Butler

NBATV – Grambling St. in Texas Southern

ACCN – Duke at Boston College

CBSSN—Fordham at Duquesne

ESPN – Ohio St. at Michigan

ESPN2—Syracuse at Virginia Tech

ESPNU – SMU in East Carolina

PAC-12N – Arizona to Washington

SECN – Vanderbilt Tennessee

FS1 — DePaul to Providence

ACCN — Our Lady of Clemson

CBSSN – Air Force at San Diego St.

ESPN2 – Mississippi St. at LSU

ESPNU – South Florida at Wichita St.

PAC-12N – Utah to Colorado

BTN – Penn St. in Minnesota

SECN – Mississippi to Missouri

CBSSN-BYU at Pepperdine

ESPN – UCLA at Southern Cal

ESPN2 – St. Mary’s (California) at Gonzaga

ESPNU – Arizona St. in Washington

PAC-12N—Stanford to Oregon St.

ESPN2 – Cal St.-Fullerton in Hawaii

COLLEGE BASKETBALL (WOMEN)
11 a.m.

CBSSN – Navy to Army

NBATV – Grambling St. in Texas Southern

COLLEGE HOCKEY (MEN)
6 p.m.

BTN – Minnesota at Ohio St.

COLLEGE LACROSSE (MEN)
12 p.m.

BTN – Loyola (Md.) in Maryland

ACCN – Holy Cross in Syracuse

BTN – Maryland at Rutgers

FS1 – Bassmaster Elite Series: The 2022 AFTCO Bassmaster Elite at St. Johns River, St. Johns River, Palatka, Florida.

GOLF – DP World Tour: The Ras Al Khaimah Classic, Third Round, Al Hamra Golf Club, Al Jazirah Al Hamra, United Arab Emirates

GOLF – LEPGA Tour: The Magical Kenya Ladies Open, Third Round, Vipingo Ridge, Vipingo, Kenya (Recorded)

GOLF – PGA Tour: The Waste Management Phoenix Open, Third Round, TPC Scottsdale, Scottsdale, Arizona.

CBS – PGA Tour: The Waste Management Phoenix Open, Third Round, TPC Scottsdale, Scottsdale, Arizona.

GOLF – DP World Tour: The Ras Al Khaimah Classic, Final Round, Al Hamra Golf Club, Al Jazirah Al Hamra, United Arab Emirates

FS2 — NYRA: America’s Day at the Races

LACROSSE (MEN)
6 p.m.

ESPNEWS – NLL: New York at Georgia

MIXED MARTIAL ARTS
8 p.m.

ESPN – UFC 271 Prelims: Undercard Bouts, Houston

ABC – LA Lakers at Golden State

NSN— Boston to Ottawa

NHLN—Toronto at Vancouver

FS2 – NRL: Australian Indigenous All Stars v New Zealand Maori, Sydney

CNBC – Six Nations: Wales v Scotland, Second Round, Cardiff, Wales (Recorded)

CNBC – Six Nations: France v Ireland, second round, Saint-Denis, Spain (recorded)

FS1 – MLR: Old Glory DC in Austin

FOOTBALL (MEN)
7:50 am

FS2 – FIFA Club World Cup: Al Hilal vs Al Ahly 3rd Place Match, Abu Dhabi, UAE

CBSSN – Serie A: Bologna at Lazio

FS2 — FIFA Club World Cup: Chelsea v Palmeiras, Final, Abu Dhabi, United Arab Emirates

NBC — Premier League: Manchester City at Norwich City

FS2 — Liga MX: Club America at Santos Laguna

TENNIS — Rotterdam-ATP; St. Petersburg-WTA semi-finals

TENNIS – Rotterdam-ATP, Buenos Aires-ATP, Dallas-ATP Semi-finals

TENNIS – Dallas-ATP Semi-Final

ESPN2—ATL: The Eastern Indoors, Louisville, Kentucky.

OLYMPIC GAMES SCHEDULE

(all Eastern times)
Schedule subject to change and/or interruptions
EDITION OF THE DEPEKIN WINTER OLYMPIC GAMES TELEVISION PROGRAM
Saturday February 12
BIATHLON
4 am
United States — Men’s Biathlon (Sprint: 10 km)

4am (Sunday)
United States — Women’s Biathlon (Pursuit: 10km)

BOBS LED
1am (Sunday)
USA – Women’s Monobob (First, Second Down) (Recorded)

CORSICA SKIING
8:15 p.m.
United States – Women’s Cross-Country Skiing (4x5km Relay) (Registered)

2am (Sunday)
United States — Men’s Cross-Country Skiing (4x10km Relay)

CURLING
2 p.m.
USA – Men’s Curling (USA v Norway) (Recorded)

5 p.m.
CNBC – Women’s Curling (USA vs. Great Britain) (Recorded)

8:05 p.m.
CNBC – Men’s Curling (USA vs. Canada)

11:30 p.m.
United States — Men’s Curling (Norway v. Sweden) (recorded)

FIGURE SKATING
6 a.m.
USA – Figure Skating (Ice Dance: Rhythm Dance)

HOCKEY
8am
CNBC – Men’s Hockey (ROC vs. Czech Republic)

12 p.m.
USA – Men’s Hockey (Switzerland vs. Denmark) (Recorded)

5 p.m.
USA – Men’s Hockey (USA vs. Canada) (Recorded)

11:10 p.m.
CNBC – Men’s Hockey (Slovakia vs. Latvia)

4:40 a.m. (Sunday)
USA – Men’s Hockey (Finland vs. Sweden)

MULTIPLE EVENTS
2:30 p.m.
NBC—Men’s Biathlon; Speed ​​skating; Cross-country skiing (registered)

8 p.m.
NBC — Bobsleigh, Skeleton, Alpine Skiing, Figure Skating (Dancing) and more

11:30 p.m.
NBC — Alpine Skiing, Freestyle Skiing, Ski Jumping, Speed ​​Skating and more

2am (Sunday)
NBC — Bobsleigh, Skeleton, Alpine Skiing, Figure Skating (Dance) and More (Recorded)

SKELETON
10:45 a.m.
USA – Women’s Skeleton (Third, Final Rounds)

SKI
7:30 p.m.
USA – Men’s Ski Jumping (Large Hill Final) (Recorded)

9 p.m.
United States – Women’s Skiing (Slopestyle qualifying)

11 p.m.
United States – Women’s alpine skiing (downhill: practice)

SPEED SKATING
9:45 a.m.
USA – Speed ​​Skating (500m, Team Pursuit Qualifying) (Recorded)

6 a.m. (Sunday)
United States – Men’s Speed ​​Skating (500m); Women’s Speed ​​Skating (3000m Relay)

Share.

About Author

Comments are closed.